Termizacja: na czym polega?

Czytając etykiety wyrobów spożywczych czasem spotykamy się z określeniem – produkt termizowany. Co to jest termizacja, jaki ma wpływ na żywność i gdzie znajdzie zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Termizacja to rodzaj cieplnej obróbki mleka. Jest to łagodny, ciągły proces podgrzewania mleka, po którym następuje natychmiastowe ochłodzenie. Termizacja podobna jest do pasteryzacji, ale przeprowadza się ją w nieco niższych temperaturach. Termizacja ma na celu zredukowanie flory bakteryjnej mleka, a w szczególności bakterii psychrofilnych. Termizacja pozwala częściowo usunąć szkodliwe mikrooganizmy z mleka, nie niszcząc dobrej flory bakteryjnej i co najważniejsze – pozwala w znacznym stopniu zachować właściwości surowego mleka. Jeżeli zastosowana jest w połączeniu z pakowaniem w atmosferze ochronnej, dodatkowo przyczynia się do wydłużonej trwałości wyrobów mleczarskich. Proces termizacji wykorzystywany jest najczęściej przy produkcji serów, ale równie dobrze sprawdza się przy nadawaniu przedłużonej trwałości innym wyrobom mleczarskim, np. śmietanom czy jogurtom.

Śmietana termizowana – pomysły na wykorzystanie

Śmietana termizowana produkowana jest ze śmietanki poddanej pasteryzacji. Posiada gęstą i jednolitą w całej masie konsystencję oraz jasnokremową barwę. Wyrób nadaje się do bezpośredniego spożycia, do przyrządzania sałatek, zaprawiania zup i sosów. Jeżeli posiada odpowiednią zawartość tłuszczu można go również ubijać i stosować do deserów, kremów, ciast oraz zgodnie z upodobaniami klienta. Jakie są jeszcze pomysły na wykorzystanie śmietany termizowanej? Na dziś proponujemy makaron z szynką w sosie serowym. Wystarczy podsmażyć szynkę (najlepiej pokroić ją w grubsze kostki), następnie dodać do niej powoli śmietanę i ulubiony rodzaj sera: może to być twardy ser dojrzewający (uzyskamy smak zbliżony do carbonary), ser pleśniowy z przerostem szlachetnej niebieskiej pleśni (klasyczny smak kuchni francuskiej), a nawet serek topiony. Do sosu warto jest w trakcie jego przyrządzania dodać też wody użytej do gotowania makaronu, potrawa nabierze dzięki temu wyjątkowego smaku. W zależności od rodzaju dodanego sera i własnych preferencji, możemy też doprawić sos grubo mielonym pieprzem, solą, gałką muszkatołową lub ostrą papryką. Zamiast szynki można wykorzystać kurczaka albo warzywa, np. brokuły.