Syrniki – przysmak wschodnich Słowian

Tradycyjna, ludowa kuchnia wschodnich Słowian – Białorusinów, Ukraińców i Rosjan – pełna jest niezwykle smacznych, ale prostych w składzie i łatwych w przygotowaniu potraw. Rzadko są to potrawy smażone, częściej gotowane i duszone, o recepturach przekazywanych z pokolenia na pokolenie i co najważniejsze potraw wyjątkowo pożywnych. Ich prostota wynika z dostępności składników – do jedzenia wykorzystywano produkty, które można było zebrać lub uprawiać wokół domu. Jakie to składniki?

Wśród chętnie wykorzystywanych w tego typu dań produktów spożywczych znajdziemy między innymi przetworzone ziarna jęczmienia, żyta i pszenicy, różnego rodzaju kasze wytwarzane z gryki, do tego ziemniaki, brukiew i rzepę, kapustę, ogórki, buraki czerwone, rośliny strączkowe, owoce uprawne i leśne, mięso wieprzowe i drobiowe (kurczaki i kaczki), ryby słodkowodne i morskie (śledzie, łososie, jesiotry i kawior) oraz imponującą liczbę produktów mleczarskich, m.in. mleko (także zsiadłe), masło i maślankę, jogurt, kefir, kwaśną śmietanę, sery i twarogi. Co z nich przyrządzano i zwykle przygotowuje się nadal? Lista jest wyjątkowo długa, więc wspomnimy tylko część z bogatego, ale i nieznanego często Polakom dorobku kulinarnego tego regionu. W menu naszych wschodnich sąsiadów goszczą różnego rodzaju pierogi i pielmieni, bliny, babki, rozmaite zupy (barszcze, solanka, szczi, razsolnik lub ucha), czyste, jak i doprawiane oraz zagęszczane, ponadto chłodniki, dalej – liczne potrawy z ryb i mięs (te ostatnie nierzadko w sosach na bazie śmietany) oraz desery – te bardziej skomplikowane i naprawdę proste – choćby syrniki.

Syrniki nie są zupełnie obce polskim podniebieniom, słowiańskie kultury przenikają się od wieków. Gdzie w Polsce znane są syrniki? Spotkamy je w gospodarstwach domowych Podkarpacia, Podlasia czy Małopolski. Niekoniecznie pod oryginalną nazwą, wciąż jednak przyrządzane są przez lokalne gospodynie. Czym one są? To proste do zrobienia placuszki przygotowane na bazie twarogu, smaczne i pożywne zarówno same, jak i z dodatkami. Jak je przygotować?

Przepis na syrniki

Do sporządzenia syrników potrzebne nam będą następujące produkty: twaróg, mąka, jaja oraz sól i cukier. Ze względu na fakt, że ser musi być dobrze zmielony, można użyć twarogu sernikowego. Ciasto na syrniki przygotowuje się błyskawicznie: około 500 g twarogu, 2 jaja, 2 łyżki cukru oraz szczyptę soli. Całość miesza się na jednorodną masę, a następnie dodaje mąkę (około 100 g). Mąkę warto jest przesiać, ciasto wyjdzie wtedy bardziej puszyste i lekkie. Po dodaniu mąki należy wyrobić ciasto i uformować z niego placuszki, następnie oprószyć delikatnie mąką i tak przygotowane smażyć na oleju lub maśle klarowanym na średnim ogniu do uzyskania rumianej skórki.

Przepis na syrniki posiada oczywiście mnóstwo odmian. Można spotkać syrniki z kaszą manną zamiast mąki i cukru, znajdzie się również wersja z dodatkiem cukru waniliowego czy cynamonu, suszonych owoców, rodzynek, odrobiny skórki pomarańczowej albo z dodatkiem bananów, moreli i jabłek. Niektórzy podają wytrawne syrniki – z marchwią lub ziemniakami, bardziej popularne są jednak te serwowane na słodko. Po usmażeniu można dodać do nich również kwaśną śmietanę lub jogurt naturalny, dżem, konfiturę, miód czy orzechy, nawet masło orzechowe i syrop klonowy, ewentualnie posypać je tylko cukrem pudrem. Syrniki podajemy oczywiście na ciepło. Smacznego!