Śmietanka Delik UHT 36%: garść ciekawostek

Śmietanka UHT to doskonałe źródło tłuszczu mlecznego. Oto garść ciekawostek związanych z tłuszczem mlecznym, po których być może chętniej sięgniecie po produkty mleczne. Tłuszcz mleczny zawiera doskonale zbilansowaną kompozycję łatwo przyswajalnych nasyconych i nienasyconych kwasów tłuszczowych i pełni ważne funkcje biologiczne w organizmie, przez co stanowi podstawę budulcową wartościowej i zdrowej diety. Tłuszcz mleczny jest znanym, cenionym od wieków i  bardzo wartościowym składnikiem odżywczym. Charakteryzuje się aktywnością biologiczną istotną w zapobieganiu, a nawet leczeniu różnorodnych schorzeń. Dzięki obecności szeregu bioaktywnych składników: witamin, cholesterolu, fosfolipidów, CLA, koenzymu Q10 zapobiega miażdżycy i nowotworom, jest ponadto skuteczny w łagodzeniu niektórych  schorzeń układu pokarmowego i oddechowego. W tłuszczu tym obecne są komponenty konieczne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, tj. kwasy tłuszczowe nasycone, jedno- i wielonienasycone zarówno omega-6, jak też omega-3 w optymalnych proporcjach. Produkty mleczne poddane procesowi UHT (mleko, śmietanka) są prozdrowotne. W wyniku obróbki termicznej zawarta w mleku i jego przetworach laktoza przekształcana jest do laktulozy – trudno przyswajalnego dwusacharydu. Laktuloza nie ulega trawieniu w jelicie cienkim, a jednocześnie jest wchłaniana w niewielkim stopniu. W jelicie grubym flora bakteryjna rozkłada ją do dwutlenku węgla i kwasów organicznych, które zwiększają ilość wody w jelicie grubym, co pobudza ich perystaltykę. Dodatkowo laktuloza powoduje zakwaszenie treści jelita grubego, co prowadzi do zmniejszenia stężenia amoniaku we krwi. Dzięki temu działaniu tłuszcz mleczny odciąża wątrobę i nerki, a w określonych okolicznościach – łagodzi przypadłości żołądkowo-jelitowe. By to sprawdzić, wystarczy wpisać hasło laktuloza w wyszukiwarce portalu Baza Leków (bazalekow.mp.pl) w zakładce dla pacjenta.

 

Śmietanka Delik w praktyce

A jak w praktyce wykorzystać właściwości śmietanki Delik ? Oto kilka podpowiedzi! Aby doskonale ją ubić, należy schłodzić i śmietankę i… naczynie, w którym będziemy ją ubijać; najlepiej, aby było ono metalowe. Jeśli chcemy podkreślić dodatkowo słodki smak Delika, do śmietanki można przed miksowaniem dodać cukru pudru. Na początku należy miksować na niższych obrotach, gdy zaś zacznie się już ubijać – stopniowo je zwiększać.

A gdyby tak… zrobić bitą śmietanę smakową? Na to tez jest sposób! Wystarczy wlać śmietankę UHT Delik 36% do garnka i zagotować ją, a następnie dodać na przykład pokruszone kawałki czekolady i wymieszać do całkowitego jej rozpuszczenia. Tak przygotowaną śmietankę Delik zostawić do wystygnięcia. Następnie schłodzić wraz z naczyniem do ubijania. W ten sposób uzyskamy wspaniałą bitą śmietanę o smaku czekoladowym.