Sernik – fakty, których nie znacie

Sernik jest wyjątkowo popularnym i mało kto o tym wie, niemłodym już pomysłem na ciasto serowe. Oto sernikowe fakty, których (być może) nie znacie. Dlaczego pomysł jest niemłody? Naukowcy odnaleźli na greckiej wyspie Samos formy do wyrobu sera sprzed, bagatela, 4000 lat! Sam ser produkowany był i pewnie pojawił się sporo wcześniej, jednak był to jeszcze niepiśmienny okres historii ludzkości. Czy sernik był jadany w 2000 r. p.n.e. tego nie wiemy, są jednak źródła wskazujące sernik jako pożywienie (można by dziś powiedzieć – posiłek regeneracyjny) atletów biorących udział w pierwszych w historii igrzyskach olimpijskich w 776 r. p.n.e., sernik był też podawany na… ówczesnych weselach! Przyrządzały go panny młode swym wybrankom serca, ofiarując ciasto jako symbol gościnności. Nota bene – tradycja ta jest wciąż w Grecji żywa. Daleko jednak mu było do formy, jaką dziś znamy. Powstawał wskutek ubicia sera w mosiężnej misie z miodem i mąką pszenną. Taka masę wkładało się do pieca i podawało wystudzoną. Przepis pochodzi z… 230 r. n.e., a dla potomnych spisał go Atenajos z Naukratis.

Receptura ulegała późniejszym zmianom, została zaniesiona w najdalsze zakątki Imperium Romanum przez kohorty legionistów, skąd dalej rozprzestrzeniła się po świecie. Uległa również modyfikacjom, gdyż składniki regionalne i lokalne tradycje kulinarne były inne. W XVI w. przygotowanie sernika wymagało już pocięcia sera na malutkie kawałki, namoczenia ich w mleku i dodania masła, jaj oraz cukru. W epoce wielkich odkryć geograficznych przepis na sernik jeszcze nie zawędrował za ocean, trafił tam dopiero w XVIII w., ale za to zagościł na dobre. Tam też przypadkiem (jak wiele odkryć) powstał zupełnie nowy dodatek do receptury sernika – serek kremowy. Tak w telegraficznym skrócie powstała amerykańska wersja sernika, znana w świecie pod nazwą sernik nowojorski. Jak go przyrządzić? Podpowiadamy!

Propozycja: sernik nowojorski

Oto przepis – 250 g pokruszonych herbatników, 150 g stopionego masła ekstra ROTR, 115 g cukru pudru, 3 łyżki stołowe mąki kukurydzianej, 2 duże jaja, 900 g twarogu sernikowego, 115 ml śmietanki, na przykład śmietanki UHT Delik 36%, laska wanilii lub pół łyżeczki aromatu waniliowego, 1 cytryna wraz ze startą z niej skórką. Jako dodatek do ciasta można podać borówki w cukrze. Do tego potrzebne będzie około 400 g borówek lub jagód oraz 3 łyżki drobnoziarnistego cukru.

Na początek należy natłuścić tortownicę i wyłożyć ją papierem do pieczenia, piekarnik zaś rozgrzać do temperatury 180°C. Następnie przygotowujemy spód ciasta: pokruszone herbatniki ucieramy z masłem ekstra, a masą wykładamy spód tortownicy. Pieczemy 10 minut i pozostawiamy do wystudzenia. W następnej kolejności podkręcamy temperaturę piekarnika do 200°C i mieszamy ze sobą cukier z mąką kukurydzianą. Stopniowo dodajemy twarogu sernikowego i ubijamy, aż do uzyskania jednorodnej masy. Tak samo postępujemy z jajkami, nie przerywając ubijania dodajemy też śmietankę 36% Delik, wanilię i skórkę cytrynową. Tak przygotowaną masę wkładamy do tortownicy, wierzch wyrównując zewnętrzną stroną drewnianej łyżki. Tortownicę wkładamy do piekarnika na około 45 minut, do czasu lekkiego zbrązowienia wierzchu naszego sernika nowojorskiego. Po wystawieniu z piekarnika pozostawiamy go do wystudzenia. Na koniec przystępujemy do zrobienia polewy: do borówek dosypujemy cukier, zalewamy niewielką ilością wody i dusimy na niewielkim ogniu 10 minut. Tak przygotowaną polewę studzimy i wykładamy na sernik. Smacznego!