Jak przygotować deskę serów?

Wśród przekąsek serwowanych przez polskie gospodynie domowe podczas wystawnych posiłków coraz częściej pojawiają się sery. Wraz z rosnącą świadomością konsumentów, zmieniły się też ich preferencje smakowe, stąd rosnąca wciąż popularność tego typu produktów; sery przestały na polskich stołach pełnić rolę drugorzędną. Stały się poszukiwane i chętnie konsumowane. Serca Polaków podbija pochodząca z Francji forma serwowania serów, a mianowicie deska serów. Jest to szybka do przygotowania i atrakcyjna w serwowaniu forma – tak podane sery kuszą smakoszy różną teksturą, barwą i zapachem, co tłumaczy rosnące zainteresowanie konsumentów. Co powinna zawierać deska serów, jak ją przygotować, podawać i z czym można łączyć sery? Zapraszamy do lektury.

Wybór serów na deskę

W skład deski serów wchodzą oczywiście różne gatunki serów. Dobierać je można na podstawie trzech głównych kryteriów: rodzaju mleka (wytworzone głównie z mleka krowiego, owczego i koziego), miejsca pochodzenia (kraju lub regionu) oraz konsystencji (sery świeże, bardziej miękkie, sery twarde, sery maziowe i pleśniowe). Dobierając sery powinno się wziąć pod uwagę to, aby były one z różnych gatunków mleka.  Przyjęło się, aby na desce serów podawać nie więcej niż 3-5 gatunków sera. Wśród nich umieszcza się gatunki łagodne i delikatne w smaku, o bardziej świeżym charakterze, następnie sery dojrzewające , nieco pikantniejsze, na końcu zaś – te o smaku ostrym i wyrazistym, np. z przerostem niebieskiej pleśni. Tak też powinno się degustować sery z deski. Warto pamiętać, by przy układaniu na desce sery nie dotykały się nawzajem, nie przenikną się w ten sposób ich smaki i aromaty. Serowi puryści zalecają nawet krojenie każdego z gatunków sera innym nożem!

Dodatki do deski serów

To jeszcze nie wszystko. Do deski serów bowiem warto jest dopasować również inne dodatki, w tym alkohol. Co więc jeszcze można zaserwować na desce? Najbardziej oczywistym rozwiązaniem będzie tu pieczywo, wyśmienicie sprawdzi się chrupiąca i świeża bagietka, ale też krakersy. Ponadto, do serów idealnie pasują różne rodzaje orzechów, winogrona, suszone bakalie, owoce sezonowe oraz ich przetwory, np. konfitury, marmolady i dżemy. Niezawodny okaże się również chutney.

Na desce serów umieścić możemy także alkohol. Tu pierwsze skojarzenie to zazwyczaj wino, lecz niełatwo jest sparować je z serem. Najprościej i jednocześnie najbezpieczniej jest dobierać trunek analogicznie do miejsca pochodzenia sera. Przyjęło się też podawać wina białe i różowe do serów z porostem białej pleśni, np. camemberta lub brie, ale wina te doskonale skomplementują i sery kozie. Do serów długodojrzewających (np. do serów twardych) z kolei warto jest wybrać wina czerwone o mocniejszym smaku i wyraźnym aromacie, zaś do serów tłustych (edam, roquefort) idealnie sprawdzi się wino musujące. Ciekawostką jest jednak fakt, że sery równie dobrze parują się z piwem! Tu również znajdziemy całą paletę trunków do zaserwowania: od tradycyjnych lagerów, przez piwa pszeniczne, IPY, APY, aż po intensywne i ciężkie bocki, stouty i portery.