Mistrzostwa Polski Latte Art 2018

W dniach 23-25 lutego w siedzibie Akademii Kawy i Herbaty J.J. Darboven w Rumi odbędzie się kolejna już edycja Mistrzostw Polski Latte Art. Pragniemy poinformować, że SM ROTR będzie uczestnikiem tego wydarzenia i to w wyjątkowy sposób! Nasza Spółdzielnia została bowiem sponsorem wspierającym całego wydarzenia. Co to oznacza? Wszystkie konkurencje tegorocznych mistrzostw będą odbywały się z wykorzystaniem naszego mleka dla baristów Blanco. Ponadto zdobywca tytułu Mistrza Polski otrzyma od SM ROTR… 400 litrów mleka Blanco do przygotowań przed Mistrzostwami Świata Latte Art 2018. Tytuł najlepszego baristy/baristki w kraju upoważnia zwycięzcę Mistrzostw Polski Latte Art do reprezentowania Polski na zawodach międzynarodowych.

A jakie konkurencje będzie można zobaczyć na Mistrzostwach Polski Latte Art 2018? Na początek zawodnicy wezmą udział w eliminacjach, wykonując na mlecznej pianie dowolny kształt przy pomocy technik free-pour i etching. Następnie przejdą do etapu wykonania dwóch identycznych wzorów techniką free-pour oraz dwóch identycznych wzorów dowolnych technikami free-pour i etching. Czas trwania tej konkurencji wynosi tylko 8 minut! Sędziowie ocenią wizualną estetykę mlecznych wzorów i ich ogólne wrażenie, kreatywność twórców, powtarzalność tworzonego wzoru w obu parach oraz jakość i symetrię jego wykonania. W ten sposób wyłonionych zostanie sześciu uczestników, którzy przejdą do finału Mistrzostw. Podczas finału w ciągu 10 minut wykonają dwa identyczne wzory techniką free-pour i dwa identyczne dowolnymi metodami, ponadto zawodnicy przygotują w filiżance do espresso dwa wzory techniką free-pour. Organizatorem wydarzenia jest Speciality Coffee Association Poland, zaś mistrzostwa są otwarte dla widowni. Zapraszamy!

Mleko dla baristów Blanco

SM ROTR z Rypina jest producentem wspomnianego już mleka dla baristów. Ten sztandarowy produkt Spółdzielni cieszy się ogromnym zaufaniem baristów nie bez przyczyny, zawiera bowiem 3,2% mlecznego tłuszczu oraz zwiększoną (3,8 g/100 ml) ilość białka. Właściwości te umożliwiają doskonałe spienienie mleka na gęstą i sztywną piankę, pozostawiając smak produktu łagodnym; tradycyjne mleko podgrzane do odpowiedniej dla spienienia temperatury nabiera bowiem lekkiej goryczy. Mleko dla baristów Blanco sterylizowane jest w technologii UHT, można je zatem przechowywać poza warunkami chłodniczymi aż przez pół roku. Uwaga – tylko w lutym SM ROTR oferuje w promocji darmową wysyłkę do każdego zamówienia obejmującego ponad 100 l mleka Blanco.