Milkshake: skąd się wzięły szejki?

Lato coraz bliżej, dni są coraz gorętsze i wszyscy szukają ochłody. Oczywiście najchętniej w takiej sytuacji sięgamy po lody, ale są również inne równie dobre rozwiązania. Istnieje taki napój mający bliski związek z lodami, ma on pochodzenie wywodzące się od drinka i jest przygotowywany na bazie whisky. Chodzi o… milkshake!

Skąd wzięły się szejki?

Pierwszy zapis na temat milkshake’ów pojawił się w USA w 1885 roku. Nazywane tak były wówczas napoje alkoholowe blisko spokrewnione z dzisiejszym ajerkoniakiem i przyrządzane m.in. z jajek, whisky i kruszonego lodu. Jednak już na początku XX w. przybrały one postać pożywnych i zdrowych napojów, podawanych z dodatkiem syropów (czekoladowy, truskawkowy czy waniliowy). Również w tym czasie ktoś wpadł na pomysł, by kruszony lód zastąpić lodami, co szybko zyskało uznanie. Tym bardziej, że pomysł momentalnie został zauważony przez przemysł i wprowadzone zostały szejki do dyspenserów napojów orzeźwiających (tzw. soda fountains). Powszechnie instalowano je w restauracjach, barach szybkiej obsługi i innych punktach gastronomicznych. W historii jest również i polski wątek! Wyrób szejków nierozerwalnie związany jest z rozwojem technologii produkcji żywności. W 1922 roku Steven Poplawski, Amerykanin o polskim rodowodzie, opatentował elektryczny blender, który znacząco przyczynił się do popularyzacji milkshake’ów i jednocześnie nadał im lekką, napowietrzoną formę. Skąd wzięło się mleko w szejku? Jego obecność zawdzięczamy napojom na bazie skondensowanego mleka, mąki pszennej i słodu jęczmiennego, sprzedawanego w Stanach Zjednoczonych w XIX w. jako popularny napój dla dzieci. To cała historia, skąd wzięły się szejki mleczne.

Przepis na milkshake

Najprostszy przepis na milkshake polega na zmiksowaniu lodów z zimnym mlekiem oraz dodatkami. Podpowiemy jak właściwie przyrządzić szejka.

Na początek warto włożyć do zamrażarki szklankę, w której podamy szejka, dzięki czemu pokryje się ona szronem. Warto również rozmrozić nieco lody, powinny być miękkie, ale nie rozpuszczone. Jeśli lody będą zbyt twarde, trzeba będzie dodać dużo mleka, jeśli zaś rozpuszczone – szejk nie będzie miał właściwej konsystencji. Należy przygotować trzy kulki lodów o naszym ulubionym smaku, dodać  Mleko UHT Delik 3,2 % i wybrane dodatki. Mogą to być syropy smakowe, pokruszone orzechy czy połamane na większe kawałki ciastka. Jeśli dodajemy ciastka, trzeba pamiętać, by do blendera nie wrzucać kostek lodu, woda rozpuści ciastka i nadmiernie rozrzedzi konsystencję milkshake’a. Ilość dodanego Mleka UHT Delik będzie się różnić w zależności od naszych preferencji i pożądanej konsystencji szejka, przeciętnie jest to około 2 szklanki. Składniki zmiksować i wlać do zmrożonej szklanki. Wierzch szejka można udekorować kawałkami ciastek lub bitą śmietaną. Polecamy tę domowej roboty, ubitą oczywiście ze Śmietanki UHT Delik 36%.

Skoro zaś mowa o bitej śmietanie, mamy również taką propozycję na pysznego szejka! Na początku ubić pół szklanki zimnej Śmietanki UHT Delik 36% z dodatkiem 1/4 szklanki piankowego kremu w typie marshmallow i 1/8 łyżeczki wanilii lub esencji waniliowej. Ubijaź do czasu, kiedy konsystencja piany nie będzie sztywna. Następnie do blendera wlać szklankę Mleka UHT Delik (pełnotłustego, ale dla dbających o linię może być np. mleko 1,5%) i 1/4 szklanki sosu czekoladowego. Dodać lody czekoladowe (około 0,5 l) i blendować do uzyskania gładkiej, jednorodnej masy. Przelać ją do wysokich i zmrożonych szklanek, do około 1/4 wysokości, dodać trochę pianki, następnie znowu masę i po raz kolejny piankę. Wierzch można udekorować tartą gorzką czekoladą. Smacznego!