Masala Chai: pomysł na herbatę

Masala Chai to tradycyjny napój serwowany powszechnie w Indiach i na subkontynencie indyjskim. Jest stosunkowo prosty do przyrządzenia, doskonale aromatyczny i podawany zarówno do tradycyjnego przywitania gości, dobrego rozpoczęcia dnia, jak i prozaicznego zaspokojenia pragnienia. Spotykany jest wszędzie – w domach, biurach, na ulicznych straganach i w wykwintnych restauracjach. Przyjęło się uważać, że Masala Chai łagodzi stres, poprawia nastrój, działa zbawiennie na układ trawienny, ma właściwości rozgrzewające, antyseptyczne i wiele innych prozdrowotnych cech. Może rozgrzewać, może też zapobiegać przegrzaniu ciała, pewnie dlatego jest tak chętnie i tak powszechnie pijany.

Najprościej rzecz biorąc, Masala Chai to forma herbaty z mlekiem, podanej z dodatkiem przypraw i korzennych aromatów oraz dosłodzonej do smaku. Napój ten powstał prawdopodobnie w północno-wschodnim rejonie Indii (Assam, gdzie od wieków rosły dziko krzewy herbaty), a stamtąd został w XIX w. przywieziony przez Brytyjczyków do Europy. Herbata do sporządzenia napoju musi być czarna, wyjątkowo mocna i aromatyczna. Powinna być tak mocna, by jej walorów nie przytłumiły korzenne dodatki. Cechy te ma właśnie herbata pochodząca z Assam, nadto herbata Ceylon i granulat zwany mamri. Ciekawostka – w Kaszmirze do tego celu używa się zielonej, sproszkowanej herbaty w typie gunpowder.

Zapisy tyczące się mieszanki przypraw dodawanej do Masala Chai można znaleźć już w Ajurwedzie, czyli w wywodzącym się z czasów starożytnych tradycyjnym systemie medycyny indyjskiej. Co do przypraw – nie ma w zasadzie jednej, konkretnej receptury, mieszanka aromatów jest modyfikowana przez każdą hinduską rodzinę. Zazwyczaj zawiera ona cynamon, anyż, koper włoski, pieprz ziarnisty, gałkę muszkatołową, goździki, sproszkowany lub świeży imbir, kardamon itd. Jeśli zaś chodzi o mleko, to dawniej do Masala Chai dodawało się bawolego mleka, jednak w Europie napój został z oczywistych względów spopularyzowany z dodatkiem mleka krowiego. I tak przyrządzimy go i my.

Jak przyrządzić Masala Chai?

Wbrew pozorom, nie jest to tradycyjna herbata w naszym rozumieniu, dlatego podpowiadamy, jak dobrze przygotować ten aromatyczny napój. Oczywiście, tak jak nie ma jednego przepisu na mieszankę aromatów, tak nie ma również jednego konkretnego przepisu na Masala Chai, dlatego naszą recepturę można potraktować jako wskazówkę. Do sporządzenia napoju potrzebne będą: ¾ szklanki wody, 1 ½ łyżeczki dobrej jakości, czarnej i liściastej herbaty, ¾ szklanki pełnotłustego mleka ROTR , wreszcie coś do posłodzenia naparu (melasa, miód, cukier trzcinowy, cukier Muscovado, syrop klonowy etc.) oraz przyprawy. Tu proponujemy 2-4 strączków świeżego kardamonu, 1-2 plastry imbiru, 1 laskę cynamonową i gwiazdkę anyżu. Strąki kardamonu trzeba będzie zgnieść.

Przystępujemy do przygotowania napoju. W niewielkim rondlu umieszczamy wodę, cynamon, kardamon i anyż. Doprowadzamy do zagotowania, wyłączamy ogień i przykrywamy rondel pokrywką. Odstawiamy do rana, kiedy to dodajemy plastry imbiru, ponownie zagotowujemy i podgrzewamy jeszcze kilka minut na wolnym ogniu. W kuchni powinien rozchodzić się wtedy niesamowity aromat przypraw, będzie to znak do dodania herbaty i mleka ROTR. Taka mieszanka powinna jeszcze kilka minut gotować się w rondelku do czasu, aż herbata dobrze się zaparzy. Na koniec trzeba zostawić całość na 2-3 minuty, potem wystarczy tylko wyciągnąć przyprawy i dosłodzić do smaku. Inne, a równie popularne propozycje tego pomysłu na herbatę zakładają gotowanie wszystkich składników jednocześnie lub wymieszanie mleka z wodą oraz słodzikiem, zagotowanie i dodanie herbaty oraz przypraw.