Fettuccine Alfredo, czyli jak nakarmić żonę

Fettuccine to typ makaronu popularny we Włoszech, szczególnie w regionach Rzymu i Toskanii. Ma szerokość do 6 mm i formę zawiniętych w gniazda wstążek, łudząco podobną do tagliatelle. Wyrabia się go stosując prostą recepturę: 1 jajko na każde 100 g mąki pszennej, najlepiej oczywiście z pszenicy durum. Taka kombinacja składników umożliwia makaronowi perfekcyjne pokrycie się sosem i wchłonięcie jego odpowiedniej ilości. Z makaronem fettuccine wiąże się też ciekawa historia pewnej pożywnej potrawy, którą bardzo łatwo jest przyrządzić samemu. Jak większość włoskich potraw zresztą – minimum wysiłku, maksimum rezultatu. Może to właśnie dlatego włoska kuchnia jest taka smakowita!

Historia powstania

Twórca potrawy, Alfredo di Lelio, był mieszkańcem Rzymu pracującym w jednej z wielu tamtejszych reastauracji jako kucharz. Pracę w kuchni rozpoczął prawdopodobnie w 1892 roku i zajmował się przygotowywaniem tradycyjnych włoskich potraw. W 1908 roku urodziło mu się pierwsze dziecko, zaś jego żona, Ines di Lelio, po porodzie straciła niemal całkowicie łaknienie. By ją namowić na posiłek, Alfredo sięgnął po pochodzący jeszcze z XV w., a popularny w regionie Rzymu posiłek składający się z makaronu, masła i parmezanu. Jednak żeby uczynić go bardziej pożywnym, dodał… potrójną porcję masła i w ten sposób nakarmił żonę! Kiedy w dwa lata później restauracja w której pracował została wyburzona pod budowę nowego centrum handlowego, postanowił otworzyć własny lokal i serwować w nim swoją wersję makaronu z masłem. Restaurację nazwał oczywiście „Alfredo”. Potrawa szybko podbiła gusta smakoszy, początkowo we Włoszech, ale już w latach 20. XX w. restauracja „Alfredo” znalazła się w amerykańskich przewodnikach kulinarnych, polecających zjedzenie wyśmienitego spécialité de la maison. Amerykanie przeszczepili potrawę na swój grunt i poszerzyli paletę składników, dostosowując ją bardziej do swoich gustów. W wersji amerykańskiej w recepturze znajdziemy również śmietanę i dodatki, np. kurczaka, czosnek, natkę pietruszki i in.  Jak przygotować tę potrawę?

Przepis na Fettuccine Alfredo

My zdradzamy dziś przepis na najbardziej klasyczną wersję tego dania. Do sporządzenia tradycyjnego Fettuccine Alfredo potrzebne będą: makaron fettuccine, masło ekstra Delik oraz ser długodojrzewający ROTR. Gotować makaron według wskazań producenta, pamiętając by do osolonej już wody dodać odrobinę oleju, makaron nie będzie się potem sklejać. W międzyczasie, na tarce z drobnymi oczkami ucierać sporą ilość sera. Po ugotowaniu makaronu odcedzić go, odlewając do kubka niewielką ilość wody. Dodać ją potem do sosu. Fettuccine Alfredo przygotowuje się na stole, bezpośrednio przed spożyciem. Do porcji makaronu, dodać masło, wodę po gotowaniu pasty i starty ser. Wszystko mieszać intensywnie, niemal teatralnie, unosząc wysoko nad gorącym głębokim talerzem makaron do czasu, gdy sos nabierze gęstej i jednolitej konsystencji. Zestawienie rozbielonego masłem z sosem z sera genialnie komponuje się z intensywną żółtą barwą pasty. Całości dopełnią złocone sztućce!